Prilikom jednog intervjua dobila sam pitanje na koje kada sam ga pročitala, znala sam da nije za mene već za sve učenike i polaznike škole Taičičuana i Ćigonga u centru „OSAM“.
Nekoliko Taičičuan & Ćigong Osmica dale su svoje odgovore na postavljeno pitanje:
Vojka Đorđević – „Ono što meni veoma godi, a što mi je neizmerno falilo u „spoljnom svetu“ je suptilno negovanje individualnosti u grupi. Poštovanje ličnog tempa napretka uz otvorene pozitivno usmerene sugestije.“
Sanja Janković (diplomirani inženjer geologije) -“Postoje ljudi koji puno znaju ali ne ide im baš to prenošenje znanja… To kako ti radiš je na tom nivou da je lako, prosto se lepi na nas, sistematično u objašnjavanju i pažljivo u vremenu kada je pitanje onog što se krije iza veštine, iza pokreta. I onda kad mi se čini da nešto baš nisam razumela ili ne mogu da ponovim… Desi se suprotno! Nekako mi se čini da tu vrstu znanja dobijemo baš kada treba. Meni se lično dopada što je svaki put malo drugačije pa je intrigantno i zanimljivo. Održava tu „tenziju“ da se zadržavamo tu gde jesmo, da učimo naizgled isto ali drugačije. Ne znam… Možda sam ispala konfuzna ali predpostavljam da znaš na šta mislim. Recimo dragoceno znanje na kašičicu, a ono je baš taman koliko treba… pa idemo dalje. Kroz to negujemo strpljenje, umerenost, znatiželju, izdržljivosti i mentalnu i fizičku.“
Tatjana Danilović (diplomirani inženjer arhitekture) -„Efikasno učenje forme, individualan pristup i uputstva. Osvrnula bih se na prvi čas, odmah se ulazi u pokret i početak forme, divno za nestrpljive ljubitelje taičija. Dođeš kući i nasmejan pomisliš….pa ja već radim taiči. I svaki sledeći čas je usavršavanje na više nivoa. „
Ana Jevgenijević (saradnik u prirodnim naukama) -„Najviše volim kada u prenošenju veštine svesnom namerom otvoriš energetski tok koji vodi pokret lagano, mekano, nežno, kružno kroz svakog od nas posebno i objedinjeno kroz celu grupu. Najlepši su časovi u prirodi! Ova veština je kao novi jezik koji učim, učim stalno nešto novo kroz nju o sebi i svetu oko sebe, nosim je sa sobom ♡ rastem, uživam i ne skidam osmeh s ‘ lica dok pišem sada!“
Andrijana Janković (profesor italijanskog jezika i književnosti) -„Meni je posebno blisko i drago usmeravanje na vežbu, na stalnu vežbu koja izlazi iz okvira časa u sali, vežbu makar samo jednog pokreta ali redovno. Takođe, mislim da je ključno u takvom pristupu to što stičemo uvid o veštini ne kao nečemu apstraktnom već konkretnom, što možemo primeniti u svakodnevnom životu. „
Katarina Tomić (profesor engleskog jezika i književnosti) -„Dobro zapažanje šta svakom učeniku nedostaje i kako to da prevaziđe.“
Nina Nikolić (diplomirani ekonomista) -„Meni izgleda da za svakoga od nas znate šta mu kad treba pokazati tako da može da usvoji pokret ili lekciju. Suptilno i nenametljivo, ni manje ni više nego što možemo u tom trenutku da upijemo. Taman toliko da imamo prostora da napredujemo korak po korak. Volim i što nas učite kako da negujemo život kroz primere iz Vašeg života i da koliko se dajemo u vežbi toliko ćemo i dobiti. I tako se malo po malo menjamo i rastemo.“
Jelena Jović – „Meni je najviše odgovarao smiren i pažljiv pristup, osjećaj za naše granice, napredovanje bez presije. Usmjeravanje na vježbu, kako smo ranije vježbali po meni je najbolji i najprirodniji način da se napreduje u taičiju i životu. Korekcije prihvatamo tempom kojim možemo, nekad nismo spremni ni da čujemo ili ne čujemo dobro, nekad mislimo da radimo dobro, svakako ovo je unutrašnji rad na sebi, napredujemo koliko možemo u datom trenutku. Takođe, ti prenosiš znanje o veštinama sistematično, polako, sa puno strpljenja. „
Maja – „Znanja, iskustva i konkretne Qigong veštine ići će za polaznike lako ako su prethodno usvojili pogled na život učitelja i restrukturisali sopstveni stav – koji će ga voditi ka ravnoteži i harmoniji sa svetom oko sebe. To meni, draga Valentina, ne samo da je pomoglo već je i otvorilo neočekivane mogućnosti. Samo da znate. Hvala. „
Hvala svim damama centra OSAM koje su podelile svoje mišljenje i utiske o mom radu.
Valentina Šljivić
@copyright OSAM 2021